fbpx

Neber vážně všechno, co si myslíš

25. 04. 2022
Čtení na: 3 min

Za jeden den Ti hlavou prolítne tisíce myšlenek. A Tvým úkolem je nenechat si žádnou z nich zkazit den. To docela dobře stačí na to, abys dokázala být v životě šťastná. Umět si spokojeně užívat tady a teď.

To s myšlenkami nejde. Většina myšlenek totiž patří minulosti nebo budoucnosti.

Tvá mysl je z části zaprášený archiv toho, co bylo a z části vymyšlená struktura obav a strachů jako například „co by se mohlo stát, když“.

Možná se Ti dokonce stává, že Ti častěji přicházejí myšlenky negativní, obtěžující. A celé dny jsi pak frustrovaná a v napětí, protože v hlavě neustále něco vymýšlíš. A “řešíš“ problémy.

A cítíš, že v tu chvíli nedokážeš být naplno tady a teď. A užít si třeba uvolněně chvíli se svými dětmi. Nebo třeba milování s partnerem. Nebo alespoň sprchu.

Pořád se ozývá tvoje mysl a chce, abys jí věnovala vážnou pozornost.

~

„Díky, hlavo, ale tohle nepotřebuju.“ 
Zaznělo nedávno na mých ženských kruzích jako jedna z oblíbených afirmací na odhánění otravných myšlenek. Za mě skvěle vystihuje, o co tu jde. Myšlenku si uvědomím, ale nepřijmu ji. Vědomě se rozhodnu ji nijak nerozpitvávat, neoživovat, nevstupovat do jejího příběhu. Dál jsem tady a teď a naplno si užívám to, co dělám.

To chce samozřejmě trochu tréniku, i když to takhle zní docela jednoduše. Klíčový je totiž ten okamžik uvědomění - to, že si bděle všimneš, že se myšlenka objevila. Ten totiž bez tréninku leckdy vůbec nenastane. Myšlenka se objeví a Ty už jsi rovnou v ní. Hned se s ní ztotožňuješ a necháváš ji na sebe působit. A myšlenka dál rozvíjí spojitost s dalšími myšlenkami a nezřídka zapojí i vyplavování emocí ~ a už Tě má chycenou ve své síti.

A pokud to byla myšlenka negativní, tak Ti takhle umí zkazit klidně celý den.

Proto neber své myšlenky vážně. Kdoví, jestli jsou ještě platné? To, co se stalo v minulosti už je možná teď jinak. A iluze, které si tvoříš o budoucnosti zase možná nikdy nenastanou, protože má pro Tebe vesmír nachystáno milión jiných možností.

Včerejšek už není a zítřek ještě nenastal, to jediné co kdy máš a budeš mít je mezera mezi nimi. Dnešní den. Jen tuhle hodinu. Možná tuhle vteřinu.

A v téhle vteřině se může odehrát všechno, a nebo nic. To záleží na tom, jak moc Ty jsi v ní přítomná.

Jenže, jak to udělat? Jak být naplno tady a teď?

Jedním ze způsobů je využít sílu vnitřního dítěte.

To je mé oblíbené téma, kterému jsem se ve své práci se ženami věnovala hned jako prvnímu. Ono totiž nestačí věnovat pozornost jen své vnitřní ženě. K plnému rozkvětu ženství je potřeba i dozrálé a hlavně svobodné vnitřní dítě. Bez něj našemu ženství chybí mladická jiskra.

Proto jsem před lety připravila prožitkový online minikurz PROBUĎ SVOU ALENKU, ve kterém sílu vnitřního dítěte aktivujeme.

Tímhle kurzem prošlo přes 4000 žen. Pokud by lákal i tebe, tak se zapiš na čekací listinu a dám ti vědět, až ho zase otevřu.

Zásady ochrany osobních údajůObchodní podmínky
© 2023
Top